Marka: EGE TARIM
Ürün Kodu: Tere Tohumu
Stok Durumu: 100
16,00TL

Tere Tohumu

Tere Bitkisinin İklim İsteği

Ülkemizde tere üretimi, genellikle erken ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Fakat Akdeniz ve  Ege Bölgeleri gibi, kış aylarının ılık geçtiği bölgelerimizde, sıcak ve kurak kurak yaz ayları hariç,  her mevsimde yetiştiriciliği mümkündür. 1 ya da 2 defa biçilebildiği için, sene boyunca kademeli ekim yapılarak  üretim yapılmaktadır.

Bir ılıman iklim bitkisi olduğu için gölge, yarı gölge ve nemli yerleri tercih eder.  10 – 15 °C arasındaki sıcaklık değerleri, yetiştiricilik için yeterlidir. Hava sıcaklığı arttıkça, bitkinin yaprakları küçülür, tadı  acılaşır ve bitkiler çabuk sapa kalkarlar. Bu nedenle, yaz aylarında yalnızca gölgelendirilmiş yerlerde üretilebilir. Yaz ayları  ılık geçen bölgelerde yıl boyu yetiştirilebilir. Ancak 4 °C’den sonra büyümesi yavaşlamaktadır. Bu nedenle kısa günde üretilmelidir. Yaz aylarına doğru, gün uzunluğu 13 saate ulaşınca ve ışığın şiddeti 8000 – 10000 lükse doğru artınca hemen çiçeklenmeye başlar.

 

Tere Bitkisinin Toprak İsteği

Toprak istekleri açısından, fazla seçici değildir. Organik maddece zengin, tınlı, kumlu topraklar üretim için idealdir. Toprak hazırlığı yapılırken derin işlenmiş toprağa, bolca yanmış çiftlik gübresi veya kompost gübre atmak, verimde artış sağlar. İdeal pH isteği 5 – 7.5 aralığıdır. Topraktaki asiditeye karşı dayanıklılığı, diğer sebzelere göre daha iyidir.

Tere Yetiştiriciliği

Toprak Hazırlığı ve Ekim İşlemi

Üretim, tohumla yapılmaktadır. Her mevsim üretim mümkünse de, ilkbahar aylarındaki üretimi daha yaygındır. Oldukça küçük tohumları olduğundan, iyi hazırlanan bir tohum yatağı ister.

Ülkemizde yetiştiricilik,  mevsime göre değişkenlik gösterse de genellikle tavalarda ya da tahtalarda yapılır. Ekim öncesi  tava ya da tahta hazırlanır. 1 m2’ye 1 – 1.5 g tohum düşecek şekilde sıravari veya serpme ekim yapılır. Eğer ekim sıravari yapılacaksa,  12 – 15 cm sıra arası mesafe yeterlidir. Ekim derinliği en çok 1 – 1.5 cm olmalıdır.

Tohumlar serpilince tırmıkla toprağa karıştırılır veya tohumların üstüne 1 cm kalınlığında kapak atılarak bolca sulanır. Optimum şartlarda 2 gün içerisinde tohumlar çimlenir ve fideler hızlıca gelişmeye başlar. Tereler bu aşamaya geldikten sonra, bakım işlemlerine özen gösterilmesi gerekir.

Etiketler: Tere TohumuTere Bitkisinin İklim İsteği Ülkemizde tere üretimi, genellikle erken ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Fakat Akdeniz ve Ege Bölgeleri gibi, kış aylarının ılık geçtiği bölgelerimizde, sıcak ve kurak kurak yaz ayları hariç, her mevsimde yetiştiriciliği mümkündür. 1 ya da 2 defa biçilebildiği için, sene boyunca kademeli ekim yapılarak üretim yapılmaktadır. Bir ılıman iklim bitkisi olduğu için gölge, yarı gölge ve nemli yerleri tercih eder. 10 – 15 °C arasındaki sıcaklık değerleri, yetiştiricilik için yeterlidir. Hava sıcaklığı arttıkça, bitkinin yaprakları küçülür, tadı acılaşır ve bitkiler çabuk sapa kalkarlar. Bu nedenle, yaz aylarında yalnızca gölgelendirilmiş yerlerde üretilebilir. Yaz ayları ılık geçen bölgelerde yıl boyu yetiştirilebilir. Ancak 4 °C’den sonra büyümesi yavaşlamaktadır. Bu nedenle kısa günde üretilmelidir. Yaz aylarına doğru, gün uzunluğu 13 saate ulaşınca ve ışığın şiddeti 8000 – 10000 lükse doğru artınca hemen çiçeklenmeye başlar. Tere Bitkisinin Toprak İsteği Toprak istekleri açısından, fazla seçici değildir. Organik maddece zengin, tınlı, kumlu topraklar üretim için idealdir. Toprak hazırlığı yapılırken derin işlenmiş toprağa, bolca yanmış çiftlik gübresi veya kompost gübre atmak, verimde artış sağlar. İdeal pH isteği 5 – 7.5 aralığıdır. Topraktaki asiditeye karşı dayanıklılığı, diğer sebzelere göre daha iyidir. Tere Yetiştiriciliği Toprak Hazırlığı ve Ekim İşlemi Üretim, tohumla yapılmaktadır. Her mevsim üretim mümkünse de, ilkbahar aylarındaki üretimi daha yaygındır. Oldukça küçük tohumları olduğundan, iyi hazırlanan bir tohum yatağı ister. Ülkemizde yetiştiricilik, mevsime göre değişkenlik gösterse de genellikle tavalarda ya da tahtalarda yapılır. Ekim öncesi tava ya da tahta hazırlanır. 1 m2’ye 1 – 1.5 g tohum düşecek şekilde sıravari veya serpme ekim yapılır. Eğer ekim sıravari yapılacaksa, 12 – 15 cm sıra arası mesafe yeterlidir. Ekim derinliği en çok 1 – 1.5 cm olmalıdır. Tohumlar serpilince tırmıkla toprağa karıştırılır veya tohumların üstüne 1 cm kalınlığında kapak atılarak bolca sulanır. Optimum şartlarda 2 gün içerisinde tohumlar çimlenir ve fideler hızlıca gelişmeye başlar. Tereler bu aşamaya geldikten sonra, bakım işlemlerine özen gösterilmesi gerekir.