Marka: EGE TARIM
Ürün Kodu: Bezelye tohumu
Stok Durumu: 100
16,00TL

Bezelye Tohumu

İklim İstekleri

Bezelye serin iklimleri seven, donma noktasına yakın sıcaklıklara dayanabilen bir sebze türüdür. Serin ve nemli hava şartlarına sahip bölgelerde hızlı ve verimli bir gelişme süreci geçirirken sıcak ve kurak havalardan hoşlanmaz.

Yetiştirilme dönemi süresince sıcaklığın donma noktasının üzerinde olması arzu edilen bir durumdur. Çimlenme döneminde topraktaki yüksek rutubet tohumların çürümesine sebebiyet verebilmektedir.

Gelişme döneminde yüksek sıcaklıklardan ve uzun güneşlenmelerden hoşlanmayan bezelye bu dönemde daha çok serin bir hava ve rutubetli bir toprak ister.

Gelişme döneminde meydana gelmesi muhtemel yüksek sıcaklıklar ve kuraklık bitkinin tüm gücünü generatif faza harcamasına ve bu sebeple de bodur kalmasına sebebiyet verir. Bu durumda sebze normal irilikte ürün veremez. Çabuk ve zoraki bir olgunlaşma dönemi yaşanmasından dolayı da hem verim düşer hem de bezelye kalitesi olumsuz etkilenir.

Bezelye bitkisi,  belirli bir sıcaklık toplamından sonra generatif döneme geçer. Aksi durumda vegetatif kalır. Bezelye tohumlarının çimlenmesi için en uygun sıcaklık aralığı 15 – 18 °C aralığındaki sıcaklıklardır.

Çimlenme ve akabinde gerçekleşecek olan çiçeklenme dönemlerinde 15 – 18 derece, çiçeklenme ile olgunlaşma süreci arasındaki dönemde ise 18 – 21 °C aralığındaki sıcaklıklar ideal olarak kabul edilmekte ve bu sıcaklık aralıklarında verimin yüksek olacağı düşünülmektedir.

Sıcaklığın yüksek olması durumunda çiçeklenme süreci kısalır. Sıcaklığın 10 °C’nin altına düşmesi durumunda ise danenin olgunlaşması gerçekleşmez. Aynı dönem için hava sıcaklığının 26 °C ve üstüne çıkması da arzu edilen bir durum değildir. Tüm bu hava koşulları üretim ve verimlilik adına ciddi sıkıntılar doğurabilmektedir.

Bezelye bitkisinin yüksek hava sıcaklıklarına en duyarlı olduğu dönem çiçeklenmeden hemen sonraki evredir.

Yağışın veya sulamanın özellikle yetişme dönemi boyunca düzenli ve yavaş olması danenin yüksek kalitede oluşmasını sağlayacaktır.

Danelerin olgunlaşma sürecinde hava sıcaklıklarının 30 °C ve üstüne çıkması durumunda tohumlar canlılıklarını kaybederler ve haşlanma dediğimiz olay ortaya çıkar.

Işıklanma

Ekimin yapıldığı alandaki ışık miktarı da gelişme ve verim gibi konularda oldukça etkilidir. 15.000 Lüx değerindeki bir aydınlatma ile bitkilerin normal seyirlerinde geliştiği, daha düşük ışık yoğunluklarında çiçek salkımlarındaki çiçek sayılarının düştüğü, daha yüksek ışık yoğunluklarında ise çiçek sayısının artmaya başladığı ve her iki süreç sonunda da kalitenin düştüğü gözlemlenmiştir.